Őszi munkacsoportülés

Az ülés előadója Dávid Ferenc, deviancia szociológus volt, aki több mint két évtizede foglalkozik biopolitikai programok fejlesztésével és tervezésével a droghasználat egyéni, társas és társadalmi színterein, elsősorban a Kék Pont Alapítvány munkatársaként. Jelenlegi munkáiban főleg az öngondozás gyakorlatának és a mértékletesség erényének népszerűsítése van jelen hangsúlyosabban, de ezzel párhuzamosan dolgozik az utcán élő droghasználók életminőségét javító programokon is.

Az Örömök Urai című, beszélgetéssel kiegészített előadásában az örömök feletti kontroll és a mértékletesség erényének témakörét járja körbe, miszerint ne legyen az ember az örömök rabja, ne legyen függő a szenvedélyétől, gyakorolja a mértékletességet.

Kitekintést tettünk az elérhető kábítószerek színes világába, a designer drogok ismereteinek és megjelenésük története irányába. Majd az illegális drogoktól eltávolodva az elérhető szerekre, az alkohol és a cigaretta használatára is rátekintettünk.

A viselkedési függőségek tekintetében a szerencsejátékokat és az online tevékenységet érintettük. A kíváncsiság tartja fogva a neten böngészőt, a következő hír adta újabb örömforrást keresve, s mindezt a jól kifejlesztett algoritmusok nem bízzák a véletlenre a „sikert”. A minél nagyobb vásárlásra ösztönző reklámtevékenység a mértéktelen beszerzésre ösztönöz, akár a függőséget okozó termékek tekintetében is.

Megemlítésre került, hogy az tud a legkevésbé ellenállni a függőségeknek, akiket kevéssé szerettek, legtöbb trauma érte az életében.

A fiatalok a függőségek tekintetében a felnőtt példákat követik, tehát a változást is a felnőttek tudják elkezdeni. Felnőtt szerepeket követve kezdenek a gyerekek például dohányozni, e-cigizni.

A függőség akkor kezdődik, amikor nem tud valaki kontrollt tartani a használatában. Ilyenkor az örömszerzés, függőség tárgyának megvonásakor sóvárgás lép fel. Ha a sóvárgáson úrrá lesz valaki, meg tudja tartani az absztinenciát.

2024. november 5-én 15 munkacsoporttag érezhette az előadás hatására, hogy milyen fontos az örömökkel kapcsolatosan nagyobb tudatossággal élni.

Addiktológiai tanácsadás

Segítségre van szüksége? Munkatársunk előzetes időpont egyeztetés alapján (kef@kef20.hu vagy +36-20/388-9781) elérhető személyes találkozással, telefonon vagy az alábbi gomb megnyomása után egy privát chat szobában.

Tanácsadás

Amennyiben levélben tenné fel függőségekkel kapcsolatos kérdését, a tanacsadas@kef20.hu e-mail címre írhatja meg.

Bejelentkezés

© 2018 Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma